Ciekawe

Mity na temat skituringu

XXI wiek to czas, w którym każdy w internecie pisze, co tylko wydaje mu się, że wie. Efektem tego jest oczywiście wiele zupełnie niesprawdzonych informacji i mitów, które krążą zupełnie niepowstrzymywane po sieci. Warto chociażby obalić mity i fałszywe informacje dotyczące coraz bardziej popularnej dyscypliny sportowej, jaką jest skitouring nazywany inaczej narciarstwem wysokogórskim.

Mit numer jeden – skitouring to dokładnie to samo co freeriding, skialpinizm

Generalnie jest to nieprawdziwa informacja, chociaż rzeczywiście pojęcia te delikatnie na siebie nachodzą. Uznaje się jednak, że jako synonimu do skitouringu można stosować jedynie określenie „narciarstwo wysokogórskie”. Opiszmy najpierw, na czym ono tak w zasadzie polega, a później wyjaśnimy poszczególne różnice.

Otóż narciarstwo wysokogórskie polega na tym, że na nartach albo też niosąc je podchodzimy pod dany szczyt. Następnie zaś zjeżdżamy z góry, przy czym zarówno pod górę jak i w dół dozwolone jest także korzystanie z elementów szlaków pieszych czy zjazdowych itp. Jak zatem widać narciarstwo wysokogórskie to połączenie narciarstwa zjazdowego z turystyką wysokogórską.

Z kolei skiaplinizm odnosi się do elementów wspinaczki wysokogórskiej, czego tu nie mamy, zaś freeriding pozbawiony jest raczej mozolnego podejścia pod górę a ponadto wiąże się z koniecznością zjazdu zupełnie dziewiczą trasą.

Mit numer dwa – nie trzeba mieć doświadczenia, aby spróbować narciarstwa wysokogórskiego

Niestety wiara w taki mit może nawet okazać się śmiertelna dla nas. Po pierwsze bowiem trzeba naprawdę dobrze mieć opanowane narciarstwo zjazdowe, aby spróbować swoich sił w tym sporcie, a ponadto również trzeba mieć doświadczenie z turystyką górską zimową.

Co więcej warto zwrócić uwagę na to, że jest to całkiem wyczerpująca dyscyplina sportowa. Ponadto choć teoretycznie skitouring nie jest wcale bardzo niebezpieczny, to jednak trzeba się liczyć z możliwością chociażby zejścia lawiny.

Mit numer trzy – do skitouringu nie trzeba mieć żadnego sprzętu ani nie trzeba się przygotowywać.

Po pierwsze do narciarstwa zjazdowego obowiązują specjalne narty – nieco szersze i krótsze oraz inny sprzęt, w tym chociażby sprzęt to turystyki wysokogórskiej. Co więcej jednak warto podkreślić to jeszcze raz, że do narciarstwa wysokogórskiego trzeba być przygotowanym fizycznie i psychicznie. Najlepiej jest wcześnie choć raz ruszyć w góry ze zorganizowaną wyprawą oraz wybrać się na specjalny kurs, a którym nauczymy się choćby tego, jak postępować w razie lawiny.

leżanka na taras https://evokerc.com/kokon-ogrodowy-wygodny-fotel-bujany/ Leżak na kółkach