Dom i Wnętrze

Okna pasywne w domu

Okna pasywne są drogie. Jednak w przeliczeniu, w przyszłości koszt zakupu takich modeli okien zwróci nam się pod postacią niższych rachunków za ogrzewanie. Odpowiednie okna pasywne muszą posiadać certyfikaty jakości potwierdzające spełnienie surowych kryteriów budownictwa pasywnego.

Okna pasywne i ich rozmieszczenie

Budownictwo pasywne nastawione jest na wykorzystywanie energii słonecznej, która pozwala m.in. na unikanie strat ciepła w domu. Dlatego ważne jest odpowiednie rozmieszczenie przeszkleń w takim domu. Projektanci tworząc plan domu pasywnego powinni umieścić jak najwięcej okien po południowej stronie. Okna pasywne od tej strony pomogą wyrównać straty ciepła poprzez ogrzanie wnętrz domu. Jedno duże przeszklenie pod postacią wyjścia na taras i kilka mniejszych okien zawsze powinny być umieszczone na tej stronie budynku. Wiele osób decyduje się na całkowite przeszklenie południowej strony swojego domu, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.

Ciepły montaż okien

Okna pasywne, nazywane również ciepłymi oknami, muszą być zamontowane w odpowiedni sposób, dzięki czemu utrzymują one swoje wysokie standardy i pozwolą na kumulowanie energii słonecznej w naszych domach. Tego rodzaju modele są ciężkie, dlatego muszą w całości opierać się na elementach przytwierdzonych do muru konstrukcyjnego. Dlatego też ekipy budowlane stosują najczęściej całkowite wysunięcie okna w warstwę ocieplenia. Montowanie okien pasywnych jest metodą wymagającą solidności i dokładności, dlatego wiele ekip popełnia błędy przy montażu takich okien.