Strona główna » Jakie są rodzaje okien?
Dom i Wnętrze

Jakie są rodzaje okien?

Wybór dobrej stolarki okiennej nie jest łatwy. Aby móc zdecydować się na konkretny produkt należy się dowiedzieć jakie rodzaje okien są obecnie dostępne. Który z tych produktów będzie najlepszy dla naszego domu?

Rodzaje okien – kierunek otwierania

Biorąc pod uwagę rodzaje okien dzieli się je chociażby ze względu na kierunek otwierania. Jak pokazuje doświadczenie – ludzie bardzo często o tym zapominają, źle dobierając poszczególne modele. Tego rodzaju okna dzieli się na rozwierane i uchylno-rozwierane (najczęściej wybierany egzemplarz okna), okna przesuwne (zalecane do miejsc, gdzie ludziom zależy na oszczędności miejsca), okna odchylne (skrzydło otwiera się na zewnątrz od dołu, bardzo dobry pomysł, jeżeli chce się wietrzyć poszczególne pomieszczenia w deszczu).

Rodzaje okien – materiał

Grupując poszczególne rodzaje okien mówi się także o ich materiale wykonania. Jest to najpopularniejszy podział, który znają także amatorzy. W tym przypadku mówi się o oknach:

  • PVC – najbardziej popularne, które cechują się dobrymi parametrami technicznymi; ludzie doceniają je z tego względu, że są tanie i można je obecnie otrzymać w różnej kolorystyce, nie tylko w kolorze białym;
  • drewniane – doceniane ze względu na swoją estetykę oraz długą żywotność drewna, przy czym należy pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym systematycznej konserwacji;
  • aluminiowe – wytrzymałe, polecane do miejsc, gdzie wykonywane są duże przeszklenia, jeżeli chodzi o warunki atmosferyczne to cechują się wyjątkową wytrzymałością.