Dla wielu kierowców klimatyzacja jest nieodłącznym elementem komfortowej jazdy samochodem. W lecie pozwala chronić się przed upałami – które mogą negatywnie wpływać na zachowanie czujności na drodze – w zimie zaś pomaga szybko odparować szyby. Aby jednak system ten działał we właściwy sposób, należy poddawać go okresowej kontroli i konserwacji. Zobacz, co musisz zrobić, zanim zrobi się naprawdę gorąco!
W tym artykule przeczytasz:
- Dlaczego kontrola i serwis klimatyzacji samochodowej są konieczne?
- Jak wygląda jej nabijanie?
- Po co robi się odgrzybianie klimatyzacji?
Przegląd i serwis klimatyzacji samochodowej
Laicy twierdzą, że klimatyzacja w samochodzie działa jak lodówka, toteż nie trzeba okresowo kontrolować, czy sprawnie funkcjonuje – tak jak profilaktycznie nie wozimy chłodziarki do serwisu. Nie jest to jednak słuszny pogląd. Podstawowa różnica polega bowiem na tym, iż lodówka stoi nieruchomo, a więc wszelkie elementy i połączenia w niej zastosowane nie są poddawane obciążeniom. Tymczasem podzespoły klimatyzacji samochodowej są narażone na ciągłe wstrząsy i drgania wynikające z jazdy, co może prowadzić do rozregulowania ich pracy. Jeśli nie zareagujemy w odpowiednim momencie, postępujące uszkodzenia mogą doprowadzić do ubytku czynnika chłodzącego i znacznych usterek w działaniu klimatyzacji. To zaś wiąże się czasem z kosztownymi naprawami, wymagającymi wymiany poszczególnych elementów całego systemu – nawet jego serca, czyli chłodnicy klimatyzacji.
Dlatego właśnie należy wpisać sobie w kalendarz okresowy przegląd i serwis klimatyzacji samochodowej. Przegląd opiera się na sprawdzeniu, czy wszystkie elementy systemu działają prawidłowo. Jeśli tak, to wystarczy raz na mniej więcej pół roku wymienić filtr kabinowy, a raz na rok oczyścić cały system – czyli przeprowadzić jego odgrzybianie. Serwisowanie polega natomiast na wymianie konkretnych podzespołów. Prace te mają różny zakres – zależnie od tego, na ile sprawnie działa system, co często jest powiązane z wiekiem samochodu. Z pewnością jednak obejmują one wymianę czynnika chłodzącego – czyli tzw. nabijanie klimatyzacji. Reszta ewentualnych działań serwisowych zależy od tego, jak klimatyzacja przejdzie m.in. test elektroniki pokładowej, osuszacza, wydajności itp.
Nabijanie klimatyzacji
Nabijanie klimatyzacji to jeden z kluczowych czynników zapewniających sprawność działania systemu. Innymi słowy, jest to wymiana czynnika roboczego – czyli tego, który odpowiada za proces chłodzenia. W czasie działania klimatyzacji naturalnie ulatnia się on z systemu – w ilości ok. 10% rocznie. Bywa też jednak, że w układzie pojawiają się jakieś nieszczelności, które powodują większą jego utratę. Należy je wówczas wykryć i zlikwidować, ponieważ szczelność systemu klimatyzacji jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących jej sprawne działanie.
Aby to zrobić, serwisant musi najpierw odessać „stary” czynnik chłodzący za pomocą specjalnej maszyny. Następnie wytwarza w układzie stan próżni – co służy przede wszystkim do usunięcia wilgoci, ale i do sprawdzenia, ile czasu ów stan się utrzymuje. Pozwala to bowiem stwierdzić, czy w systemie występują jakieś nieszczelności. Po ich ewentualnym wykryciu i naprawie mechanik napełnia układ nowym czynnikiem chłodzącym. Wymianie podlega równocześnie środek smarujący do kompresora – który także naturalnie się zużywa podczas działania systemu. Jeśli w układzie nie ma żadnych nieszczelności, sam proces nabijania klimatyzacji nie trwa zbyt długo – ok. 30–60 minut.
Odgrzybianie klimatyzacji
Klimatyzacja w samochodzie to prawdziwe dobrodziejstwo – ale jej obecność wiąże się też z tym, że w systemach wentylacyjnych pojawia się sporo wilgoci, szczególnie jesienią i zimą. Wilgoć zaś, jak wiadomo, może powodować namnażanie się bakterii i innych drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Dlatego właśnie należy przynajmniej raz w roku przeprowadzać odgrzybianie klimatyzacji. Sygnałem, że koniecznie trzeba poddać samochód temu zabiegowi, może być też pojawienie się niemiłego zapachu z układu wentylacyjnego.
Odgrzybianie przeprowadza się różnymi sposobami. Do najpopularniejszych z nich należy obecnie ozonowanie. Nie wymaga ono użycia żadnych środków chemicznych, po których pozostaje przez jakiś czas drażniący zapach. W metodzie tej wykorzystuje się bowiem promienie UV i wysokie napięcie, które tworzą ozon wprowadzany do kanałów wentylacyjnych – co pozwala wyeliminować wszelkie narosłe w układzie bakterie. W serwisach przeprowadza się też odgrzybianie metodą ultradźwiękową. Do układu wentylacyjnego wpuszcza się wówczas specjalny rozpylacz, który dezynfekuje wnętrze całego systemu i usuwa nieprzyjemne zapachy – np. dymu tytoniowego. Odgrzybianie klimatyzacji możemy też jednak przeprowadzić na własną rękę, za pomocą specjalnej pianki antybakteryjnej. Występuje ona w postaci aerozolu, który wprowadza się do układu przy użyciu elastycznej rurki. Jest to metoda najtańsza – ale wymaga ona dużej precyzji działania.
Jeśli dotychczas nie dołożyłeś należytej staranności, aby zadbać o klimatyzację w swoim aucie, być może konieczna będzie wymiana chłodnicy, czyli skraplacza. W takim wypadku wejdź na Allegro i wyszukaj model odpowiedni dla Twojego samochodu. A gdy cały układ będzie już działał bez usterek, nie zapomnij więcej o tym, aby system klimatyzacji otoczyć właściwą opieką – to się naprawdę opłaca!