Japonia to państwo, które ma piękną kulturę i tradycję. Nic więc dziwnego, że wiele osób uwielbia oglądać filmy Kurosawy i interesuje się bogatą historią Kraju Kwitnącej Wiśni. Mało tego, coraz częściej można zauważyć także kopiowanie stylu japońskiego w aranżacji polskiego ogrodu. W niniejszym artykule wyjaśnimy, na czym to polega.
Ogrodowe niwaki
Nie chodzi tutaj jednak o żadne kamyki i inne tego typu elementy. Zielony teren wokół domu będzie przypominał ogród japoński, jeżeli klasyczne iglaki zamienimy w specyficzne drzewka. Mowa o tak zwanych niwakach. Dzięki nim stworzy się niezwykły efekt wizualny (wyjątkowy kształt), a nawet sprawi się, że sosny, jałowce i inne iglaste rośliny (np. gęste cisy, cyprysiki albo rośliny, które wolno rosną) będą wyglądać młodo i zjawiskowo przez cały rok.
Wiemy już, co oznacza termin niwaki. Pora więc przejść do dalszej części artykułu, czyli odpowiedzieć na pytanie: jak odbywa się formowanie iglaków? Okazuje się, że nie należy tego robić tuż po posadzeniu, bo wtedy cała czynność okaże się trudna. Zdecydowanie lepiej przeobrażać nasze sosny w japońskie drzewka, gdy są mają one już kilka lat.
Od czego zacząć?
Samo formowanie trzeba rozpocząć od wycięcia zbędnych gałązek (od góry do dołu) i dokładnego usunięcia wszystkich sęków. W trakcie tej pracy nie można zapomnieć o tym, aby pozostawić trochę igieł. To właśnie z nich tworzy się oryginalne, bardzo charakterystyczne, przyciągające wzrok, kształty, Mowa np. o różnych chmurkach, talerzach itp. formach.
Uwaga! Jeżeli mamy do czynienia z sosnami albo cisami, to wówczas staną się one pięknymi niwakami pod warunkiem, że igiełki uformujemy w kulki. W przypadku jałowców, ciekawiej będą wyglądać natomiast płaskie kompozycje. Najważniejsze jednak, że nie musimy martwić się o rany, które powstaną wtedy na gałązkach. Nie wymagane jest nawet smarowanie ich specjalnymi preparatami. Idealnie pomocna okaże się tutaj sama żywica.
Odpowiednia pielęgnacja niwaków
Oczywiście sama czynność formowania iglaków w niwaki nie wystarczy, aby cieszyć się z nowym stylem ogrodu. Trzeba bowiem również odpowiednio dbać o tak stworzone drzewka. Po pierwsze, zalecane jest ich regularne przycinanie. Wykonuje się to bez problemu na przełomie marca i kwietnia (gdy miną duże mrozy) albo pod koniec czerwca i lipca.
Poza przycinaniem, należy robić coś jeszcze. Musimy postarać się, aby każdy z niwaków był odporny na brązowienie i jednoczesne opadanie igieł. W tym celu konieczne jest stosowanie sztucznego nawozów do zakwaszenia gleby. Praca związana z nawożeniem powinna potrwać do ciepłego lata, w konkretniej do przełomu czerwca i lipca.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.