Strona główna » Rozwód z orzekaniem o winie – co warto o nim wiedzieć?
Ciekawe

Rozwód z orzekaniem o winie – co warto o nim wiedzieć?

W ciągu ostatnich kilku lat liczba rozwodów w Polsce gwałtownie wzrosła. Tylko nieliczna część rozpraw przebiega w pokojowej atmosferze. Znacznie częściej małżonkowie pragnący definitywnie zakończyć swój związek „idą na noże”, obarczając wyłączną winą za rozpad pożycia drugą stronę. Co warto wiedzieć o rozwodach z orzekaniem o winie? Sprawdź!

Pozew i jego konsekwencje

To, czy wnioskujemy o rozwód z czy bez orzekania o winie, należy określić już na etapie składania wniosku do sądu. W pozwie należy zawrzeć argumentację. W polskim prawie nie są jednoznacznie ujęte kryteria, na podstawie których można orzec, że winę za jedną ze stron ponosi jedna osoba. Wśród najczęściej pojawiających się w pozwach przyczyn wnioskowania o obarczenie winą jednej ze stron wymienić możemy przemoc (zarówno fizyczną, jak i psychiczną), zdradę, uzależnienia (zazwyczaj od alkoholu i hazardu), zaniedbywanie partnera i dzieci, niezaspokajanie podstawowych potrzeb rodziny. Strona, która zostanie uznana za poszkodowaną w małżeństwie, może ubiegać się o alimenty od byłego małżonka.

Szybki rozwód? Nie w tym przypadku

Jednoznaczne określenie, kiedy winę za rozpad małżeństwa ponosi jedna ze stron, nie jest dla sędzi łatwe. Postępowanie sądowe w tym przypadku wiąże się ze zbieraniem dowodów i opinii biegłych oraz przesłuchiwaniem świadków. Tego typu rozprawy często ciągną się latami.

Profesjonalna porada  

Rozwód dla każdej osoby jest ogromnym stresem. Dodatkowym obciążeniem dla osoby występującej o rozwód jest konieczność dopilnowania wielu spraw formalnych. Nieocenioną pomocą w tym trudnym czasie jest doświadczony prawnik. Adwokat wyspecjalizowany w tego typu sprawach nie tylko przygotuje wszystkie dokumenty, dopilnuje terminów i opracuje najlepszą linię obrony czy taktykę, ale również będzie wsparciem psychicznym  w niełatwych chwilach. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

 

http://ngenuity.org/wygodne-obuwie-do-jazdy-konnej-odwiedzamy-sklep-jezdziecki/ https://bannedcd.org/haccp-co-nalezy-wiedziec-o-procesie-certyfikacji/ https://ijcai-19.org/pomysl-na-altane-ogrodowa-funkcjonalna-pergola/