Strona główna » Szukasz domeny internetowej? Koniecznie unikaj tych błędów!
Technologia

Szukasz domeny internetowej? Koniecznie unikaj tych błędów!

Chwytliwa nazwa domeny jest jedną z części składających się na wizerunek twojej firmy – i to nie tylko w internecie. Sprawdź, jakich błędów warto unikać i na co zwrócić uwagę, wybierając nazwę domeny.

Czym jest domena?

Domena www to w uproszczeniu adres twojej strony. Warto wiedzieć, że składa się na nią też rozszerzenie (np. .pl, .eu, .com), a same rozszerzenia mogą mieć kilka typów:

  • krajowe (.pl, .de, co.uk) i lokalne (.waw.pl),
  • funkcjonalne (.com, .edu, .net)

Rozszerzenie ma znaczenie

Jeżeli prowadzisz działalność w Polsce, najlepszym rozwiązaniem będzie dla ciebie rozszerzenie .pl. Jeśli działasz w konkretnym regionie bądź mieście, możesz rozważyć rozszerzenie lokalne, np. dla Warszawy stworzone zostało rozszerzenie .waw.pl. Problem w tym drugim wypadku może się pojawić, jeśli postanowisz rozszerzyć swoją działalność na inne obszary – może się okazać, że nazwa z rozszerzeniem .pl jest już zajęta.

Warto także wiedzieć, że w niektórych branżach pewne rozszerzenia są modne. Np. start-upy bardzo często wybierają rozszerzenie .io, które z założenia jest przypisane do Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego, a w praktyce stały się znakiem rozpoznawczych firm z branży nowych technologii.

Nie używaj polskich znaków

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale można bez problemu kupić domenę z polskimi znakami. Pozostaje pytanie – tylko po co. Prawda jest taka, że większość użytkowników internetu jest przyzwyczajona do tego, żeby adresy internetowe wpisywać bez użycia polskich znaków, więc kupno domeny, która je wykorzystuje może powodować tylko problemy, bo twoi klienci nie będą w stanie trafić na twoją stronę. A w najgorszym wypadku trafią na stronę kogoś zupełnie innego.

Wiele adresów? To może być dobry pomysł!

Wiele firm zabezpiecza się przed działaniami nieuczciwej konkurencji kupując adresy z najpopularniejszymi rozszerzeniami. Jeśli twoja branża jest konkurencyjna, a marka już rozpoznawalna, warto ją w ten sposób chronić!

Uważaj u kogo kupujesz

Wybierając dostawcę domeny, zwracaj uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale przede wszystkim na cenę przedłużenia domeny. Nierzadko promocje spod znaku „domena za darmo” oznaczają horrendalne koszty przedłużenia. Sprawdź więc dokładnie, ile tak naprawdę będziesz musiał zapłacić!

https://infowiesci.com.pl/jazda-konna-warto/ https://pobauditpanel.org/czy-jestes-dobrze-przygotowany-do-jazdy-konnej/ https://healthysaulttribe.com/inspiracje-na-niebanalne-lazienki/