Strona główna » Wybór oświetlenia dla domu
Dom i Wnętrze

Wybór oświetlenia dla domu

Oświetlenie dla domu powinno być zaplanowane już podczas budowy. Odpowiednio przygotowana instalacja pozwoli na szybki montaż indywidualnie wybranych lamp. Warto pamiętać, że rodzaj oświetlenia ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa on nie tylko na praktyczność, ale także na estetyczność całego wnętrza.

Typ oświetlenia

Na rynku dostępne są różne rodzaje domowych oświetleń. Jedną z opcji jest wybranie jednego punktowego źródła światła, np. wiszącej lampy, która będzie zamontowana na środku sufitu. Takie rozwiązanie rozświetli równomiernie całe pomieszczenie. Inną opcją jest zamontowanie kilku punktowych źródeł światła, które w różnych miejscach pomieszczenia zapewnią odmienną intensywność oświetlenia. To z pewnością przyczyni się do stworzenia bardziej oryginalnego rezultatu.

Decyzja wyboru określonego oświetlenia we wnętrzu powinna być uzależniona od wielkości pomieszczenia. Przyjmuje się, że im pomieszczenie posiada większą powierzchnię, tym powinno zastosować się więcej punktowych źródeł światła. Wynika to z faktu, że jedna zamontowana lampa czy jakiekolwiek inne źródło światła może nie być wystarczające do prawidłowego oświetlenia całego pomieszczenia.

Rodzaj oświetlenia i uzyskany efekt

Odpowiednio wybrane oświetlenie dla domu może pomóc w uzyskaniu niesamowitego efektu. Wybór źródeł światła na obecnym rynku jest niemal nieograniczony. Można dopasować światło do praktycznie każdej aranżacji, która zostanie przez odpowiednią lampę estetycznie dopełniona. Intensywność światła również może być lekko odmienna w różnych lampach. Część zamontowanych źródeł światła może wykazywać wyższe natężenie, które przyda się zwłaszcza do czytania, a część – niższe natężenie, tworząc klimatyczny półmrok.

Wybór lamp jest szeroki. Decydując się na jedno źródło światła w mniejszych pomieszczeniach, można zakupić zwykłą lampę wiszącą. Produkuje się ich bardzo wiele, więc z pewnością dopasuje się ją do odpowiedniej aranżacji w swoim wnętrzu. Jeśli chodzi o montaż kilku źródeł światła w większym powierzchniowo pomieszczeniu, to można wybierać z wielu oferowanych halogenów, lamp LEDowych czy plafonów. Na ścianach można natomiast zamontować kinkiety. Dobre wrażenie robi także montaż taśm LEDowych.

Obecne trendy

Obecnie panuje pewna moda odnośnie wyboru oświetlenia w domu. W coraz większej liczbie domów można zaobserwować pewne trendy.

Na klatkach schodowych popularne stało się oświetlenie podłogowe. Rezygnuje się z kinkietów, a montuje się halogeny blisko schodków.

W salonach, kuchniach czy przedpokojach również zmieniła się moda. Coraz więcej pojawia się oświetlenia LEDowego. Montuje się halogeny oraz taśmy LEDowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.