BRC dla branży spożywczej
Firmy działające w branży spożywczej mają szansę na to, aby otrzymać certyfikat BRC. Organizacja British Retail Consortium nałożyła na przedsiębiorców pewne obowiązki, jakie pomagają zachować większe bezpieczeństwo, jeżeli chodzi o produkcję żywności.
Gwarancja jakości
W obecnych czasach BRC certyfikat można potraktować jako taką gwarancję wysokiej jakości otrzymanych produktów. Jeżeli dane przedsiębiorstwo może pochwalić się takim dokumentem, to znaczy, że dba o zachowanie odpowiednich standardów. Zresztą tego wymaga wyżej wymieniona organizacja. W inny bowiem sposób nie można otrzymać certyfikatu BRC. Zanim jakiekolwiek produkty spożywcze trafią na sklepową półkę – w szczególności te produkowane pod marką własną – zostają poddane starannej kontroli. Przeprowadzana jest inspekcja jakości – tak, aby każdy z konsumentów był pewny tego, co każdego dnia może zakupić.
Standard BRD
Międzynarodowy certyfikat BRC stawia wymagania wobec przedsiębiorstw, jakie zajmują się wytwarzaniem, przetwórstwem i sprzedażą artykułów spożywczych. Chodzi tutaj nie tylko o tworzenie produktów żywnościowych, ale także również ich przechowywanie. Każdy z tych aspektów jest bardzo starannie sprawdzany podczas audytu, który przeprowadza jednostka certyfikująca, np. DJB doradztwo. Audyt BRC skupia się na takich elementach, jak chociażby mycie i dezynfekowanie, zabezpieczanie. Trzeba kontrolować nie tylko każdy z tych etapów, ale również produkty, jakie powstają podczas nich. Nie ma co ukrywać, że proces nie jest łatwy. Są to skomplikowane czynności, ale tylko dzięki temu można być pewnym tego, że finalnie otrzymuje się produkt wysokiej jakości.
Ubieganie się o certyfikat BRC
Będzie opłacalną czynnością. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że trzeba wcześniej podołać takim zadaniom, jak:
- opracowanie planu HACCP, który obejmuje przeanalizowanie zagrożeń i krytycznych punktów kontroli;
- sporządzenie szczegółowej kontroli;
- przygotowanie planów nadzorowania procesów i wyrobów;
- opracowanie zasad higieny obowiązujących przy pakowaniu produktów;
- przeszkolenie personelu z zakresu nowych, obowiązujących od tej pory norm.
Warto dbać o bezpieczeństwo i higienę na terenie zakładów spożywczych. Może wydawać się to wymagającym zadaniem, ale warto zdać sobie sprawę z tego, że dzięki temu można w przyszłości osiągnąć zdecydowanie więcej. Tym bardziej więc należy skorzystać z możliwości zdobycia takiej certyfikacji dla swojej firmy.